Z życia parafii

Ciemnica i Grób Pański

15-04-2023

 

                              Ciemnica i Grób Pański w naszym kościele. 

 

 

 

Niedziela Palmowa

15-04-2023

                                              Konkurs Palm 2023  

W tym roku wiele dzieci z rodzicami wykonali piękne palmy. Palmy są wyznaniem wiary w królewską godność Jezusa. Świeci się je na tej Mszy św. w czasie której jest uroczysta procesja z palmami, kiedy wspominamy wjazd Jezusa do Jerozolimy.  Palmy do konkursu zostały wykonane z naturalnych materiałów, kosztowały jak możemy zobaczyć dużo pracy, są wykonane dokładnie, starannie, można powiedzieć, że to takie małe dzieła sztuki. 

W konkursie palm zostały przyznane następujące miejsca;

            I  miejsce – Ewa Błyskal

           II miejsce – Szymon Kozioł, Karolina Tchoń, Zofia Stanisławska, Wiktoria Maziarz 

           III miejsce – Szymon Budzik, Wiktoria Kusior, Julia Budzik, Zuzanna Kozioł.

           Wyróżnienia ; Franciszek Jagoda, Miłosz Kozioł, Aleksandra Skrzelowska, Szymon Tendera, Ola Jop, Patrycja Stach, Milena Brzezińska.   

 Gratulujemy pięknych palm i dziękujemy za kultywowanie tej pięknej tradycji. 

DSC09405 (2) k

 

 

Wizytacja kanoniczna 2023

11-04-2023

 

                                   Wizytacja kanoniczna – 25- 26 luty 2023 

 

    W dniach 25 i 26 lutego odbyła się w naszej parafii wizytacja kanoniczna. Kodeks Prawa Kanonicznego mówi, że biskup diecezjalny poprzez swoją posługę utwierdza lud wierny w wierze, nadziei i miłości. Biskup realizuje te cele w szczególnym wymiarze w ramach wizytacji kanonicznej. Biskup ma obowiązek przeprowadzić taką wizytację zgodnie z normą prawną Kodeksu Prawa Kanonicznego, raz na pięć lat, osobiście lub przez swojego biskupa pomocniczego”. (por. kan. 396 – 397 KPK).

    Wizytacje kanoniczną przeprowadził w naszej parafii ks. bp. Artur Ważny. W sobotę  25 lutego na rozpoczęcie wizytacji godz. 16.00 odbyło się na plebani spotkanie z Radą Duszpasterską  i Radą Ekonomiczna. Omawiano sprawy budowy kościoła, i problemy duszpasterskie.

 

 

 

 Na godz. 17.00 zaplanowano Msze św. z udzielaniem sakramentu bierzmowania.  Wcześniej o godz. 16.45 odbyło się w kościele oficjalne powitanie Ks. Biskupa. Ks. proboszcz  dokonał prezentacji parafii i złożył sprawozdanie z działalności duszpasterskiej i działań związanych z utrzymaniem parafii i budową kościoła. Następnie odbyła się Msza św. obrzędowa z udzieleniem sakramentu bierzmowania. 43 kandydatów przyjęło ten sakrament. 

 

Po Mszy św. odbyło się spotkanie z grupami; Liturgiczną Służbą Ołtarza , z dziewczętami z DSM i młodzieżą z KSM. Ks. Biskup powiedział im o pięciu kołach olimpijskich, które pomagaj nam spotkać Jezusa w Kościele. 

 

     W niedziele Ks. Biskup głosił słowo Boże  na Mszach św. i odprawił Msze św. za parafian o godz. 9.30 . Po Mszy św. o godz. 7.30 spotkał się z Różami żywego różańca, Akcją Katolicką i Parafialnym Oddziałem Caritas.   Dokumenty kościoła mówią, że  Biskup właśnie w takich chwilach najbardziej zbliża się do swojego ludu w sprawowaniu posługi słowa, uświęcania i pasterskiego przewodzenia, wchodząc w bardziej bezpośredni kontakt z niepokojami i troskami, radościami i oczekiwaniami ludzi, mogąc ofiarować każdemu słowo nadziei. 

Na zakończenie wizytacji, w czasie Mszy św. o godz. 11.00 słowa podziękowania wypowiedzieli przedstawiciele Rady Parafialnej oraz ks. proboszcz Jerzy Borczewski. 

 

 

Biskup Andrzej Jeż wmurował kamień węgielny w ściany budowanego kościoła w Pogórskiej Woli.

02-10-2016

Jezus powiedział Piotrowi, że jest skałą, opoką na której wybuduje swój Kościół. Wierni z Pogórskiej Woli także budują na Piotrze. Kamień węgielny stawianej świątyni pochodzi z Rzymu, z grobu św. Piotra.

- Zaczęliśmy budowę w 2010 roku. Budujemy powoli, do przodu, na ile nas stać – mówi ks. Jerzy Borczewski, proboszcz z Pogórskiej Woli, a zarazem dziekan dekanatu Tarnów Wschód. Dotychczasowa drewniana świątynia była mała i kłopotliwa, bo wierni nie mieścili się w niej, a w zimie marzli. – Jest istotny powód budowy nowego kościoła, a jest nim rozwój miejscowości. Każdego roku, od kiedy tu jestem, święcimy około 10 nowych domów. W ciągu tych 10 lat parafia powiększyła się mniej więcej o kilkuset wiernych. Perspektywy są takie, że dalej Pogórska Wola będzie się rozwijać – mówi ks. Borczewski. Wobec tego dotychczasowy kościół stałby się jeszcze ciaśniejszy...

czytaj więcej ...

Światowe Dni Młodzieży 2016

26-07-2016

W ramach Światowych Dni Młodzieży gościmy grupę pielgrzymów z Ekwadoru, serdecznie ich witamy. Przyjechali do naszej parafii w środę po długiej podróży. We czwartek poznawali Tarnów i okolice. W piątek pielgrzymowali do Matki Bożej Szkaplerznej na Burku, przeszli również przez Bramę Miłosierdzia w Katedrze a wieczorem brali udział w koncercie uwielbienia. W sobotę do południa zapoznali się z historią naszej parafii, obejrzeli nowo budowany kościół i na pamiątkę zasadzili "Drzewo Światowych Dni Młodzieży" przy nowym kościele. Potem zwiedzili naszą szkołę. Byli pod wrażeniem wyposażenia sal czy pięknej hali sportowej. Następnie w Starym Sączu przy ołtarzu papieskim miało miejsce spotkanie wszystkich pielgrzymów przybyłych do naszej diecezji . Niedziela jest przeżywana w rodzinach. Na godz. 14.30 planowany jest mecz Ekwador – Polska w hali sportowej naszej szkoły, na który zapraszamy. W poniedziałek rano nasi goście wyjadą już do Krakowa.

czytaj więcej ...