Ważne Informacje

co aktualnie dzieje się w naszej parafii

Aktualności

Wieczornica Patriotyczna .

04-12-2022

         Wieczornica Patriotyczna z Okazji Święta Niepodległości 2022 .

          11 Listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyła się uroczysta wieczornica patriotyczna zorganizowana przez Akcje Katolicką naszej parafii. 

          Patriotyczne uroczystości rozpoczęły się Mszą św. za Ojczyznę.

          Ks. Proboszcz Jerzy Borczewski na początku Mszy św. powiedział , że stajemy dziś przed Bogiem, w duchu dziękczynienia i wdzięczności, za tamten dzień – 11 listopada 1918 roku – którego pamiątkę obchodzimy, do którego wspomnieniami dziś wracamy. Dziękujemy za odwagę , mądrość i gorące serca naszych przodków, którzy wolną Ojczyznę cenili bardziej niż własne życie. Dla nich modlimy się o niebo, a dla nas, abyśmy umieli kochać ojczysty dom i troszczyć się o niego - tak jak oni. 

W homilii między innymi podkreślił, że dzisiaj wojna toczy się na Ukrainie, gdzie spadają pociski,  ale w Polsce i w Europie toczy się inna wojna bez wystrzału. Ta wojna toczy się o dominację gospodarczą, toczy się w dziedzinie kultury, toczy się na arenie medialnej.

Patriotyzm niezmiennie budzi odrazę u ludzi bez zasad, którzy nie czują się Polakami.  

Wojna toczy się też o rodzinę. W czasie zaborów to polskie rodziny, przekazywały gen wolności oraz wychowywały dzieci i młodzież w duchu religijnym,  patriotycznym i w przywiązaniu do Kościoła, który były ostoją polskiego języka, wiary i kultury. Patrząc na to wszystko ważne jest, co bierze górę, co zwycięża w narodzie i każdy na swoim miejscu, zgodnie ze swoim powołaniem i możliwościami winien troszczyć się o dobro Ojczyzny.

       Po uroczystej Mszy św. uczestnicy przeszli do domu parafialnego. Uczestników  przywitała Pani Prezes Akcji Katolickiej Dorota Nowak.  Przy ciastku i herbacie wspólnie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne przerywane historycznymi opowieściami Pani Dyrektor Reginy Kiwior.

        Takie spotkania nawiązują do tradycji z okresów rozbiorów i wojen, kiedy to w polskich domach spotykali się ludzie, aby wspólnie razem śpiewać i czytać poezję polską kultywując w ten sposób patriotyzm. Śpiewane utwory wykonywane od pokoleń stanowią piękną lekcję polskiej historii, potrafią wzruszać, przypominają dawne dzieje. Akcja Katolicka chce dzięki temu propagować i kontynuować najpiękniejsze polskie tradycje - śpiewania w gronie osób kochających Polskę. Spotkanie zakończono modlitwą za Ojczyznę.

 

 

 

 

Życzenia Świąteczne

16-04-2022

W tych dniach świątecznych wszystkim Parafianom i Gościom składamy najserdeczniejsze życzenia.

czytaj więcej

Pasterka w nowym kościele

24-12-2018

Podziękowanie Księdza Proboszcza Jerzego Borczewskiego na Pasterce

czytaj więcej

Niedziela Palmowa 2018

25-03-2018

W Niedzielę Palmową na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy i wyznania wiary w królewską godność Jezusa  przynosi się do kościoła palmy.

czytaj więcej

Modlitwa Różańcowa Akcji Katolickiej w Radio Dobra Nowina

11-01-2018

11 stycznia Akcja Katolicka naszej parafii prowadziła modlitwę różańcową w Radio Dobra Nowina w Tarnowie. 

czytaj więcej